תהליך היציקה

תהליך היציקה

שיטות שונות של תהליך היציקה

חברת Bconduct מספקת ללקוחותיה הליכי ייצור שלמים הכוללים במידת הצורך שיטות שונות של תהליכי יציקה, כמו יציקה בחול, שעווה  או יציקת לחץ. טכניקות אלו נועדו לאפשר חימום של מתכות שונות עד הפיכתן לנוזל ויציקתן בתבניות מתאימות, עם הליך קירור מאולץ ומדורג. יש חשיבות רבה לבחירת טכניקת יציקה מתאימה למוצר המבוקש, לחומרי הגלם גימור נדרש וחוזק.

על יציקת חול

יציקת חול הינה שיטת יציקה מוכרת וותיקה המתאימה ליצירה של חלקים בכל צורה וקנה מידה, עם עלות ייצור יחסית זולה לצד אפשרות לצקת חלקים גדולים וכבדים במיוחד. כמו כן, סוג זה של יציקה מאפשר לייצר בדיוק מרבי גם רכיבים מורכבים במיוחד. התהליך מורכב מכמה שלבים  ומתחיל בהכנה של תבניות מתאימות על ידי צוות מהנדסים בהתאם למאפייני המוצר ודרישות הלקוח. לאחר מכן בעזרת תנורים מיוחדים מתיכים מתכות, אותן יוצקים לתבניות שיש בהן סוגים שונים של חול. כעת מיישרים את היציקות שבתבנית, משחיזים ומלטשים אותן וכך מקבלים רכיב ברמת גימור גבוהה. לבסוף מכניסים את היציקות לתנור טרמי שתורם לחיזוקה של היציקה. השימוש ביציקות אלו יכול להתאים לענף הבנייה וכן עבור צרכי הנדסה שונים כמו פרזול או אינסטלציה.

על יציקת שעווה

עוד שיטה יחסית וותיקה הינה יציקת שעווה המתאימה לייצור חלקים ומוצרים שעשויים ממתכות שונות, כמו פלדה, נירוסטה ואלומיניום, שנדרשים בחיזוקים תרמיים וברמה דיוק גבוהה של מורכבות גיאומטרית, לצד רמת גימור גבוהה מזו המתקבלת ביציקת חול. יציקה זו מתאימה ליצירת אבות טיפוס ועבור הליכי ייצור המוניים. תהליך יציקה בשעווה מורכב מהכנת תבניות מדויקות משעווה המצופה בטבילה בשכבה קרמית קשיחה. לאחר מכן מחממים את תבנית השעווה המצופה בתנור מיוחד. הליך זה גורם להמסת השעווה כך שנותר רק הציפוי הקרמי שעוטף אותה ואשר ממלאים אותו במתכת נוזלית. בהמשך לאחר שהמתכת מתקררת שוברים את הקליפה הקרמית  ואם יש צורך דואגים ללטש את המוצר בטכניקת עיבוד שבבי.

על יציקות לחץ גבוה

יציקות לחץ משמשות בעיקר בהזרקה לתבנית עבור סדר גודל בינוני עד גדול, למוצרי מתכת מורכבים שעשויים בעיקר מאלומיניום, וכן עבור יציקות של אבץ ומגנזיום. יציקות אלו יכולות להחליף ייצור בעזרת עיבוד שבבי וחיתוך בלייזר. הן מתאימות לייצור חלקים ומוצרים עם עובי דופן דק במיוחד, חסכוניים בחומר גלם וקלי משקל, שנדרשים בתעשיות שונות כמו רפואה, חשמל, אלקטרוניקה ותקשורת.

כפי ששמה מעיד עליה מדובר בשיטת הזרקה של מתכות לתוך תבניות העשויות ממתכות קשיחות ומוקשות כמו פלדה. ההליך עצמו מתחיל משימון של התבניות באופן ששומר על חום המתכת המוזרקת ומסייע בהוצאתה מהתבנית. את התבנית המשומנת סוגרים ויוצקים לתוכה מתכת בלחץ ומהירות גבוהה. היציקה נותרת בתבנית עד שהיא מתקררת ומתמצקת. בסיום ההליך הפריט יוצא מהתבנית ועובר הליכי ניקוי והסרה של חומרים עודפים.

לייצור מוצר עם הליך יציקה מתאים

לייצור מוצר עם תהליך יציקה מתאים ולקבלת מידע נוסף וייעוץ מקצועי בנושא, צרו קשר עם חברת ביקונדקט בטלפון 03-9773598 או במייל info@bconduct.com.

למידע והצעת מחיר צור עמנו קשר ונשוב אליך בהקדם

דילוג לתוכן